Тканина сітка: види, особливості та як з нею працювати

Тканина сітка: види, особливості та як з нею працювати

Своєю популярністю універсальна тканина сітка зобов’язана багатьом своїм перевагам, з яких при пошитті нижньої білизни найбільш привабливою здається скромна прозорість.

Сіткою називають категорію текстилю з особливим переплетенням ниток. Це передбачає з’єднання нитки основи з ниткою уток вузликом або скручуванням. Отримане полотно має значний відкритий простір завдяки численним наскрізним отворам різної величини. Його використовують як самостійний матеріал в індустрії пошиття одягу, для декорування простору, а також як допоміжний — у вигляді канви для вишивки.

Виготовлення і види тканини

Аналог сучасної сітки в далекому XV столітті плели вручну майстри ткацького ремесла з міста Тюль у Франції. Як сировину вони використовували натуральне шовкове волокно. Сучасні технологічні новації дозволили досягти однорідності ячеїстої структури тканини та застосовувати синтетичну сировину для її виготовлення:

  • поліестер — синтезовані з термопластичних полімерів хімічним шляхом поліефірні нитки. Матеріал відрізняється високою стійкістю, безпечністю, тримає початкову форму і невибагливий у догляді;

  • поліамід — високомолекулярні амідні сполуки, що володіють водовідштовхувальними властивостями, еластичністю, міцністю і стійкістю до зношування ниток;

  • еластан — поліуретанове волокно, додавання якого лише 5 відсотків до поліестеру сітка стрейч надає особливу еластичність. Вироби з такого тонкого, “дихаючого” матеріалу добре тягнуться, не втрачаючи форми, і м’яко облягають силует;

  • віскоза — волокно отримують з натуральної деревини, тому воно має шовковистий блиск, не накопичує статичну електрику, гігроскопічне і легко піддається фарбуванню.

Названі матеріали мають щільність і жорсткість, достатню для збереження сіткою конфігурації отворів та початкової форми полотна. Водночас вони еластичні й чудово декоруються. Різноманітити сітчасту тканину можна за допомогою вишивки, принта, люрексу або паєток, а також однотонного або різнобарвного фарбування. Технології дозволяють виготовляти сітку різної щільності. Найбільша щільність (понад 100 г/м²) знайшла застосування у будівництві технічних каркасів, у рослинництві та флористиці.

Фатин

Це один із найбільш улюблених представників сітчастої матерії. Як сировину використовують поліестер. Має дрібноячеїсту структуру та щільність менш ніж 40 г/м².

Фатин представлений різноманітними варіантами завдяки блиску, напилюванню, матовості, багатобарвності або однотонності поверхні. Його декорують аплікаціями, вишивкою, блискітками і бісером.

До вигідних якостей фатину відносяться пружність і несминаємість, об’ємність і повітропроникність. Завдяки жорсткості волокна тканина не вбирає рідини. Однак багатошаровість одягу з фатину значно зменшує повітрообмін.

Тюль

Невагома прозора тканина з бавовняного волокна з домішкою поліестеру і шовку здобула популярність при оздобленні жіночих суконь та білизни. Прикрашений візерунками тюль добре підходить для гардин для вікон. 

Цей вид сітчастої тканини має свою історію, якій уже понад шість століть. За легендою, піддані спадкоємиці французького престолу виготовили за її замовленням нову тканину, яка приховувала обличчя дами, але не заважала спостерігати за тим, що відбувається навколо. Так з'явився тюль. На додаток до зазначених переваг можна назвати невисоку вартість і легкість у догляді.

Гіпюр

Багатий передісторією і гіпюр — венеціанське мереживне полотно з об’ємними малюнками. Щоб не плутати гіпюр з ажуром, зазначимо, що вони належать до різних категорій текстилю. Якщо ажур має суцільну поверхню з плоским візерунком, то гіпюр — це вишивка з рельєфними деталями, з'єднаними дрібною сіткою.

З гіпюру шиють ефектну нижню білизну і витончені рукавички. Поєднання з шифоном або атласом додає декоративності моделям одягу та аксесуарів для інтер'єру.

До переваг належать легкість, універсальність, візуальна привабливість, практичність і безпека. Однак, крихкий матеріал має високу вартість і потребує дбайливого поводження, щоб уникнути зачепок і розривів.

Загальна характеристика і застосування

На властивості жорсткості та еластичності сітки впливає склад сировини. Загалом її інші якості, що не залежать від складу сировинних компонентів, можна охарактеризувати так:

  • відмінний повітрообмін, що призводить до швидкого висихання після прання;

  • більшість різновидів стійкі до розриву волокон і до зміни форми;

  • обрізаний край не осипається;

  • легкість у крої та шитті;

  • візуальний ефект;

  • легка вага матерії;

  • крупноячеїсті зразки утримують тепло.

Окрім переваг, є й недоліки:

  • повна відсутність гігроскопічних властивостей;

  • прозорість у чистому вигляді не підходить для пошиття повсякденного одягу;

  • надмірна жорсткість може завдавати шкірних неприємностей при носінні.

Список для використання ячеїстого матеріалу доволі обширний:

  • підтримувальні форми і об'єму нижні спідниці для святкової сукні;

  • сценічні та маскарадні кост юми;

  • пляжний і літній одяг для чоловіків і жінок;

  • декоративні деталі і елементи жіночих водолазок, сорочок і легких суконь;

  • гардини на вікна;

  • підкладка в одязі для спортивних занять (з метою збереження тепла);

  • москитне покриття для захисту від комах;

  • декорування квіткових композицій у флористиці;

  • обгортання подарунків;

  • зовнішні та внутрішні кишені рюкзаків і сумок;

  • коригувальна білизна з еластаном для корекції фігури;

  • декоративні елементи інтер'єру.

З точки зору естетики крупноячеїсте полотно не представляє інтересу, але успішно застосовується у рибальській, будівельній та сільськогосподарській сферах. А ось краса матеріалу з дрібними і середніми ячейками (фатин, тюль, гіпюр) приваблива в галузі декору та створення швейних шедеврів.

Як шити тканину сітку

Сітчасте полотно не представляє особливої складності при обробці. Його нескладно кроїти, проклеювати або шити. Слід лише знати деякі нюанси:

  • перед розкроєм матеріал, щоб уникнути усадки, обробляють за допомогою праски;

  • оскільки зріз не піддається осипанню ниток, то і в обробці особливої потреби немає;

  • при прокладанні строчки на швейній машині слід подбати про заміну голки на тонку трикотажну.

Щоб обробити припуски, застосовують окантування прямою або косою бейкою, залежно від ступеня еластичності матеріалу. Фігурний зріз обробляють косою бейкою або спеціально виготовленою обтачкою. Для проклеювання полотен можна скористатися канцелярським клеючим олівцем.

Догляд за речами із сітки

Сітчаста матерія з синтетичних волокон — знахідка в плані невибагливості в догляді. Вироби з неї не мнуться, буквально миттєво висихають, не притягують пил і бруд. Однак, доведеться вдатися до вже забутого ручного способу прання, оскільки деталі барабана пральної машини можуть залишати зачіпки. Хоча, якщо захистити виріб, помістивши його у спеціальний мішечок-чохол, можна прати і машинним способом.

Прання одягу, декорованого камінням або вишивкою, передбачає більш делікатний метод. Тут підійде виключно ручне прання у теплій воді з миючим засобом без агресивних добавок, щоб не допустити деформації плетіння ниток.

Чудова вентиляція сітчастого полотна дозволяє йому швидко висихати навіть без віджимання. Достатньо струснути матерію, розвісити у горизонтальній площині й акуратно розправити.

Прасування необов'язкове. Якщо без нього не обійтися, то річ захищають від нагрівального елемента шматком тканини або віддають перевагу обробці паром.

Дотримуючись нехитрих рекомендацій по догляду, ви надовго збережете чудовий вигляд улюблених виробів.

Перейти в каталог