Вчимося шити трикотаж на швейній машинці без оверлока: головні правила та особливості роботи
Унікальне поєднання комфорту, практичності та естетичності зробили трикотаж одним із найпопулярніших матеріалів для пошиття нижньої білизни та одягу. Але незважаючи на переваги тканини, багато хто боїться шити з неї тільки тому, що не має оверлока. І дарма, адже практика показує, що пошити красивий і якісний трикотажний виріб можна на звичайній машинці. Для цього слід детально розібратися в тонкощах кожного етапу роботи з матеріалом і дотримуватись ряду базових правил.
Які особливості пошиття трикотажних виробів?
Сучасний трикотаж представлений у широкому різноманітті видів, і кожен із них має свої специфічні характеристики. Не кожна побутова машинка може з ними впоратися, внаслідок чого у процесі шиття виникають певні проблеми:
-
якщо трикотаж занадто тягучий – деталі виробу сильно розтягуються під час зшивання і можуть деформуватися по шву;
-
якщо надмірно слизький – частини виробу зшиваються недостатньо рівномірно;
-
якщо тонкий – лапка погано притискає полотно;
-
якщо в'язкий і дуже легкий – матеріал піднімається вгору з голкою, що призводить або до пропуску стібків, або до подвійного стібка в одному місці.
Щоб через потенційні труднощі у вас ще на початку не зникло бажання починати роботу з трикотажем, заздалегідь розглянемо, як легко вирішувати поширені проблеми:
-
щоб полотно не надто розтягувалося, злегка накрохмальте місце шва, зачекайте до повного висихання та потім приступайте до роботи;
-
якщо тканина постійно ковзає, підкладіть під неї паперовий аркуш – транспортер почне просувати аркуш, а разом із ним рівномірно переміщатиметься і трикотаж;
-
якщо лапка погано притискає матеріал і регулювання її положення не допомагає, підкладіть під полотно кілька шарів тонкого паперу;
-
щоб трикотаж не піднімався слідом за голкою, покладіть поверх матеріалу вздовж лінії строчки вузьку смужку паперу.
Невеликий набір хитрощів допоможе вам полегшити процес шиття, тому не варто боятися братися за неслухняне полотно. Але перш ніж переходити безпосередньо до пошиття виробів, потрібно підготувати набір матеріалів та інструментів.
Які голки підходять для трикотажу?
Найважливіша умова успішної роботи з трикотажним полотном – правильно підібрані та якісні швейні голки. Слід використовувати спеціальні вироби із заокругленим вістрям, призначені для еластичних матеріалів. Універсальні голки тут не підійдуть – вони заточені занадто гостро, тому, потрапляючи в полотно, розривають його. Уже під час шиття ви помітите ознаки деформації тканини – затяжки і розриви. Щоб цього уникнути, використовуйте голки двох типів:
-
Jersey – для об'ємного вовняного та щільного бавовняного трикотажу;
-
Stretch – для всіх синтетичних типів трикотажу та полотен із високим вмістом лайкри.
Особливість спеціальних голок у тому, що завдяки заокругленому вістрю вони не проколюють матеріал, а м'яко розсувають його волокна. Це виключає ризик пошкодження трикотажу.
Підбираючи голку, не забувайте, що її розмір повинен відповідати товщині конкретного матеріалу. Щоб не помилитися, звертайте увагу на маркування виробника. Вона містить цифрові та буквені позначення: перші вказують на товщину голки, а другі – на її призначення. Орієнтуйтеся на такі рекомендації:
-
для тонкого трикотажу, наприклад, куліру для нічних сорочок і піжам, – голки №60-65 типу HM;
-
для тканин середньої щільності, наприклад, велюру або рібани, – №70 типу HS;
-
для матеріалу високої щільності, наприклад, футера, – №80-90 типу H-SUK;
-
для високоеластичного трикотажу з підвищеним вмістом лайкри – №65-70 типу HM або HS.
Додатково для пошиття трикотажу знадобиться подвійна голка – знімний пристрій, який одночасно веде дві строчки. На передній стороні вона робить паралельні прямі строчки, а на зворотній – зигзагоподібну. Спеціальна подвійна голка використовується переважно для декоративної обробки низу, пройм та горловини речей. Для трикотажних полотен необхідно виріб із позначкою Stretch. Під час вибору голки враховуйте не лише її розмір та призначення, а й відстань між лівою та правою голками. Оптимальні показники для більшості типів трикотажу – в межах 2,5-4 мм.
Чи потрібен верхній транспортер при роботі з трикотажем?
Трикотаж рухливий, тому зшивати два шари тканини клопітно. Щоб отримати якісний результат, необхідно забезпечити рівномірне просування заготовок. Але якщо на швейній машинці один нижній транспортер, із цим можуть виникнути проблеми: нижні лапки просуватимуть тільки нижній шар полотна, а верхній через слизьку фактуру може пробуксовувати і не рухатися. У результаті деталі виробу зшиються нерівномірно. Доведеться розпорювати строчку і повторювати процес.
Є два способи уникнути такої проблеми: або перед машинним зшиванням вручну наметати деталі одна до одної, або використовувати спеціальний знімний транспортер. Перший варіант економічніший, але потребуватиме додаткових витрат часу. Другий – спричинить невеликі фінансові витрати, але зробить роботу більш зручною: у парі верхній та нижній транспортери просуватимуть свої шари тканини з однаковою швидкістю.
Які нитки використовувати для трикотажних тканин?
Ще один принципово важливий етап підготовки до роботи з трикотажним полотном – вибір ниток. Від них залежить, наскільки еластичною та надійною вийде строчка.
З огляду на властивості матеріалу, нитки для нього мають бути одночасно еластичними та міцними. Під час шиття тканина розтягується, але потім повертається до початкового стану – нитки повинні мати ті ж самі властивості, інакше після завершення роботи готовий виріб може залишитися розтягнутим. Водночас, щоб витримати такі навантаження, нитки мають бути досить міцними.
Найкраще еластичність і міцність поєднують у собі синтетичні нитки: текстуровані поліестерові, поліамідні, армовані, нейлонові. А ось від стандартних бавовняних ниток без додаткової обробки краще відмовитися – вони недостатньо еластичні та міцні, тому можуть спричинити деформацію швів.
Вибираючи нитки, обов’язково враховуйте щільність трикотажу – чим вона вища, тим товщими мають бути волокна. Цей параметр вказується на котушках цифровим маркуванням: чим більший номер, тим тонші нитки. Для трикотажу високої щільності можна використовувати нитки №40, середньої – №60, для делікатного тонкого – №80-100. Також враховуйте фактуру та колір трикотажу – щоб отримати естетичний виріб, обирайте нитки, які гармонують із зовнішнім виглядом матеріалу.
Не забувайте про відповідність товщини ниток і розмірів голки. Якщо нитки будуть занадто товсті, вони почнуть перетиратися в вушку, а якщо занадто тонкі – зросте ризик пропусків стібків і утворення хвилястих швів.
Як підготувати тканину для розкрою?
Якщо ви використовуєте синтетичний або стрейчевий трикотаж, їх немає потреби спеціально готувати для розкрою. Вони дають мінімальну усадку, тому можна обмежитися одноразовим прасуванням полотна паровою праскою.
А ось натуральний трикотаж дає помітну усадку і потребує поетапної підготовки. Спочатку виперіть тканину вручну або в машинці на делікатному режимі з мінімальними обертами віджиму. Висушіть полотно в розкладеному вигляді, захистивши його від прямих сонячних променів. Потім повторіть процедуру прання та сушіння. Нарешті, пропрасуйте полотно, дотримуючись простих правил:
- прасуйте матеріал з вивороту або через тонку тканину;
- не розтягуйте тканину, щоб вона швидше прасувалася – полотно може піти хвилями й пухирями;
- прасуйте без різких рухів, акуратно розправляйте тканину руками, а потім дбайливо пройдіться праскою по конкретній ділянці;
- не прасуйте мокрий трикотаж – він втратить свою форму і стане менш еластичним.
Коли тканина готова, можна переходити безпосередньо до розкрою.
Як правильно кроїти трикотаж?
Ціна невдалого розкрою трикотажу – зіпсоване полотно та неякісний готовий виріб. Щоб уникнути цього, дотримуйтесь основних рекомендацій:
- Розклавши полотно на робочій поверхні, не розтягуйте його поперечно. Не допускайте звисання окремих частин.
- Викладаючи викрійку, слідкуйте, щоб нитка основи точно збігалася з петлями полотна.
- Нижні краї деталей викрійки мають бути спрямовані в одному напрямку, оскільки відтінок трикотажу може змінюватися під різними кутами через структуру переплетення волокон.
- Закріплюйте викрійку невеликими шматочками малярного скотчу. Шпильки та голки не рекомендуються через специфіку тканини – вони можуть залишити сліди або пошкодити полотно.
Грамотно закріпивши всі деталі викрійки, обведіть їх тонкою крейдою або спеціальним олівцем. Потім виріжте з урахуванням припусків – по 1-1,5 см з кожного боку.
Якщо трикотаж занадто слизький, не варто кроїти його у два шари – вони можуть зміститися, що призведе до асиметричних частин. Краще вирізати спочатку одну половину деталі, а потім перемістити викрійку на іншу сторону і вирізати другу половину.
Як шити трикотаж на звичайній машинці?
Коли всі інструменти та матеріали підготовлені, залишилося налаштувати машинку й можна сміливо переходити до пошиття бажаного виробу.
Налаштування передбачає регулювання натягу ниток. Для цього зробіть пробну строчку на шматку трикотажу. Використовуйте різні нитки: верхню – світлу, нижню – темну. Так буде легше зрозуміти, яку потрібно послабити або підтягнути. Оцініть шов: якщо зверху видно петлі нижньої нитки, послабте верхню і підтягніть нижню. Якщо знизу шва видно петлі верхньої нитки, ослабте нижню і підтягніть верхню. Після цього зробіть повторну пробну строчку і, якщо потрібно, ще раз відкоригуйте натяг.
Шити трикотаж на звичайній машинці без оверлока можна кількома способами:
- Пряма строчка. Вона не відрізняється еластичністю, тому підходить для тканин, що мало тягнуться. Прокладати шов потрібно на малій швидкості, акуратно розтягуючи тканину перед лапкою й позаду неї. Не переборщуйте, щоб уникнути хвиль. Шов прокладайте на відстані 1 см від краю. Щоб зробити пряму строчку більш еластичною, використовуйте маленькі стібки довжиною 1,5 мм – це підвищить запас розтяжності шва.
- Зигзагоподібна строчка. Може застосовуватися для будь-якого типу трикотажу. Завдяки високій еластичності матеріал не потрібно розтягувати під час шиття. Щоб строчка вийшла вузькою, встановіть мінімальні параметри довжини та ширини стібка – 3 мм і 1 мм відповідно.
- Подвійна строчка. Передбачає два паралельних шва: прямі або зигзагоподібні. Спочатку зробіть перший шов по лінії зшивання, потім відступіть 3-5 мм в бік і зробіть другий. Така строчка підвищує міцність шва.
- Стрейчева строчка. Виконується за схемою: три стібки вперед, один назад. Рекомендується для вертикальних швів.
- Шов подвійною голкою. Використовується для обробки всіх типів трикотажу. Зшивати деталі потрібно на низькій швидкості, щоб обидва шви вийшли акуратними. Ліва голка повинна проходити по припуску, а права — по лінії зшивання. Подвійну голку потрібно заправляти з двох котушок: встановлюйте їх так, щоб вони розмотувалися у протилежні сторони, інакше нитки сплутаються. Спочатку заправляйте нитку в ліву голку, а потім — у праву. Якщо після встановлення нової подвійної голки вона не захоплює нижню нитку, спробуйте акуратно послабити гвинт кріплення, трохи опустити голку та знову затягнути гвинт.
Більшості трикотажних тканин не загрожує осипання на зрізах, тому після пошиття виробів не потрібна додаткова обробка. Якщо ж така необхідність виникне, захистіть зрізи широким зигзагом.
Як бачите, пошиття виробів із трикотажу на простій машинці — цілком реальна ідея. Незважаючи на всі клопоти, переваги задуму переважують. Адже, дотримуючись усіх рекомендацій, ви зможете навіть без оверлока шити красиві та якісні трикотажні речі. Перевірені часом хитрощі та прийоми допоможуть вам грамотно підготуватися до роботи, а також правильно розкроїти тканину й пошити задуманий виріб.