Якщо вам не вдалось вказати номер поштомату чи відділення при замовленні, оберіть отримання замовлення самовивозом і в коментарі пропишіть дані для доставки, так як зараз у нової пошти технічні проблеми. 

Швейні нитки: види, характеристики, маркування

Швейні нитки: види, характеристики, маркування

Нитки — це один з найбільш значущих показників, який безпосередньо впливає на ефективність роботи швейного обладнання. Навіть якщо точно відрегулювати всі налаштування машинки, при використанні поганих та низькоякісних матеріалів не вийде отримати рівний шов. 

Наприклад, якщо нитка буде занадто тонкою, вона може порватися у місцях потовщення або на перетині швів. При виборі занадто товстої нитки та тонкої голки, нитка може перетиратися біля основи вушка голки, що призведе до частого обриву, негативно позначаючись на якості готового виробу.

Головні функції

Основне призначення нитки для шиття полягає у з’єднанні кількох частин виробу в одне ціле. З її допомогою здійснюється скріплення різноманітних видів тканин, включаючи шкіру, трикотаж, хутро та інші матеріали. 

Отримуються різні стібки — прості та ідеально рівні, а головне — міцні, завдяки яким одяг не розпадатиметься під час носіння або прання. При цьому речі чудово витримують тривале використання та характеризуються високою зносостійкістю.

До основних функцій, які обов’язково виконують нитки для шиття, відносяться:

  • обмітка країв;

  • штопка з вишивкою (як машинна, так і ручна);

  • з'єднання окремих частин;

  • пришивання ґудзиків та різних декоративних елементів;

  • стачування;

  • формування петель;

  • створення міцних швів (як рельєфних, так і декоративних);

  • обробка поясу, воланів, рюшів, застібок тощо.

Важливо правильно підібрати товщину нитки. Під час вибору обов'язково враховується також, яка тканина буде використовуватися — тонка чи щільна.

Який склад?

Нитка для шиття може складатися як із натуральних, так і з штучних волокон. Також у продажу зустрічаються версії, де переплетено декілька волокон різного походження. Дуже важливо розібратися, якою може бути сировинна база.

У складі волокон натурального походження міститься льон, бавовна та шовк. Якщо це нитки неорганічного походження, то використовують такі матеріали, як поліестер, поліамід, лавсан, віскоза.

Ще зовсім нещодавно найбільшою популярністю користувалися бавовняні види. Вони використовувалися при масовому пошиві одягу. Вони чудово підходять для різних видів швейних виробів, включаючи дитячі речі. Ці варіанти повністю складаються з мерсеризованої бавовни. Рекомендовані для роботи з бавовняними тканинами. 

Головна особливість цього виду — вони не піддаються розтягуванню, тому використовуються для створення міцних швів. Існує також так звана груба бавовняна нитка, яка не проходить відбілювання та наступне фарбування.

Сьогодні штучні варіанти майже замінили швейний шовк. Вони виготовляються з натурального матеріалу. Цей вид рідко використовується в промисловості. Іноді шовкові нитки купують для створення декоративних швів, але частіше їх використовують у ручній роботі.

Льняні види використовуються дуже рідко. Лише у випадках виконання операцій у сучасній текстильній індустрії, переважно при пошитті виробів із брезенту.

Декілька десятиліть тому широко використовувалася синтетична сировина. Найбільш популярними були лавсанові та капронові нитки, або комбіновані варіанти, що одночасно містять льон і лавсан. Їх головні переваги — пружність та гарна розтяжність. Вони характеризуються високою стійкістю до вологи та термічних впливів. Сьогодні ці нитки також виробляються, але використовуються рідко.

Найбільш популярними та затребуваними є нитки зі 100% поліестеру. Вони широко використовуються як у промисловому швейному виробництві, так і в невеликих домашніх майстернях. Основна особливість — однорідна текстура та постійна товщина по всій довжині. Переваги цього виду ниток включають надійність та гарну скрутку.

Синтетична нитка, виготовлена з поліестеру, відмінно підходить для поєднання з різними видами тканин і будь-яким швейним обладнанням, включаючи оверлок. І це не дивно, адже її властивості дійсно унікальні: вона досить міцна, рівної товщини на всій довжині. 

Вона також відзначається особливою гладкістю, яку майже неможливо досягти при використанні лише органічної сировини. Ці нитки отримали багато позитивних відгуків і чудово підходять для різних матеріалів.

Існують також спеціальні нитки для взуття. Вони відрізняються максимальною міцністю, але залишаються досить еластичними. Вони витримують сильне натягування та стійкі до стирання і впливу зовнішніх факторів, таких як пил, бруд, волога або хімічні речовини. Подібними властивостями володіють капронові нитки, але і бавовняні варіанти можуть мати потрібні якості за умови просочення їх рідким воском.

Окрема категорія — вишивальні нитки. Для створення декоративних візерунків використовуються кольорові нитки муліне. Виготовляються вони з тонкої гребінної пряжі у кілька складок. Скрутка у таких ниток буде нещільною, що робить їх більш гладкими та м'якими — важлива характеристика під час вишивки. Муліне можна легко розділити на кілька волокон. 

З огляду на всі показники (включно з ціною), найякіснішими є саме нитки з поліестеру. Вони значно кращі за аналоги, виготовлені з натуральних матеріалів.

Маркування

Під час шиття важливо правильно підібрати ножиці та голки, але найголовнішим елементом є саме нитки. Від того, наскільки правильно вони будуть обрані, залежить якість готового виробу і те, як довго він прослужить.

Нитки, призначені для швейних машин, мають спеціальне маркування. Використовуються позначення цифрами та літерами. Показник товщини вказується числовим маркуванням – чим більше число, тим тонша сама нитка.

Використовуються такі позначення:

  1. Х/Б – це бавовняні нитки, які застосовуються для пошиття різних видів одягу. У виробництві цього виду використовується тонковолокниста бавовна і гребінна пряжа.

  2. ЛС, ЛЛ, ЛХ – це армовані нитки, які є найміцнішими і мають багатофункціональне призначення. Ідеально підходять для тонких матеріалів та тканин середньої товщини. Рекомендовані для використання під час роботи з трикотажем, шкірою та джинсовою тканиною. Завдяки своєму складу використовуються для пошиття одягу, тентів і навіть взуття.

  3. ЛШ – це поліефірні штапельні нитки. Рекомендовані для пошиття трикотажних виробів і обробки зрізів.

  4. Л – це поліефірні нитки, які характеризуються високою стійкістю до вологи. Використовуються для створення машинної вишивки, потайних швів, включаючи декоративні рельєфні строчки.

  5. ЛТ – це поліефірні текстуровані нитки. Вони мають високу стійкість до високих температур, еластичні, з петлястою структурою. Використовуються для обметування зрізів та шиття еластичного трикотажу.

  6. К – це поліамідні нитки. Їх головна особливість – висока стійкість до вологи, і вони не псуються. Застосовуються для пошиття виробів зі шкіри та взуття. Рекомендовані для прошивки книг. Використовуються для створення гарних оздоблювальних строчок.

  7. Шовкові та віскозні нитки підходять для вишивки та рукоділля. Головна відмінність – їхній переливчастий блиск.

  8. Лляні нитки застосовуються як для побутових, так і для технічних цілей. Підходять для пошиття виробів із брезенту, взуття та навіть тонкого мережива.

Залежно від методу обробки, нитки можуть бути матовими або мати легкий блиск, оскільки їхня поверхня покрита тонкою плівкою технічної олії або парафіну. Також є глянцеві нитки, які характеризуються блискучою і гладкою поверхнею.

За кількістю скручувань нитки діляться на односкручувальні (2-3 складання) і двоскручувальні (4, 6, 9, 12 складань).

Яка структура ниток для шиття?

Насамперед важливе значення має саме склад нитки, адже від цього залежить, як вона поводитиметься в строчці. Нитки можуть бути натуральними, синтетичними і комбінованими, до складу яких входить кілька видів волокон.

Нитки розрізняються за кількістю скручувань – односкручувальні та двоскручувальні. Кожен вид використовується у певних випадках. Для отримання двоскручувальних ниток уже готова односкручувальна нитка складається навпіл.

Нитки також відрізняються за коефіцієнтом скручування і напрямком скручування. Як правильно вибрати: праве або ліве скручування? Якщо нитка має праве скручування, вона буде мати не тільки номер, а й позначення Z. Вона характеризується більшою міцністю порівняно з ниткою з лівим скручуванням, що позначається S.

Бувають випадки, коли на котушці не вказано буквене позначення. Можна визначити скручування самостійно. Для цього потрібно взяти невеликий шматок нитки і затиснути його між вказівним і великим пальцями. Потім необхідно розкручувати нитку за годинниковою стрілкою.

Якщо вона продовжить скручуватися самостійно, значить, у неї ліве скручування. Якщо ж вона розкручуватиметься – праве. Коефіцієнт скручування показує, скільки витків було зроблено на один метр довжини.

На структуру нитки також впливає її товщина, яка може бути різною. На сьогодні немає єдиного стандарту для позначення цього параметра. Кожен виробник має своє власне маркування, яке слід враховувати під час купівлі ниток. Для визначення товщини можна використовувати номер або лінійну щільність нитки.

Важливе значення має і фінішна обробка. Зазвичай, глянцеві нитки характеризуються більш високою міцністю і зносостійкістю порівняно з матовими. Однак тільки на цей фактор не варто покладатися. На міцність також впливає сировина, з якої виготовлені нитки.

Сьогодні існує спеціальна нитка-резинка, яка користується великою популярністю у швейній справі. В її основі спандекс, а верхня частина – це поліефірна обплетка. Завдяки такому складу вона може легко розтягуватися в 7 разів, при цьому не рватися і не деформуватися. Використовується для створення зборок на окремих деталях виробу.

Нитка-резинка вставляється тільки в шпульку, при цьому зверху залишається основна нитка, обрана для пошиття конкретного виробу. Після заправки верхньої нитки потрібно трохи зменшити натяг. Після цього можна продовжувати роботу як зазвичай, отримуючи в результаті зібраний ділянку на виробі.

У швейному виробництві також використовується мононитка. Її головна перевага в тому, що під час роботи вона не скручується. Це найпростіша, але надзвичайно тонка волосінь. Колірна гамма такого виду ниток обмежена, зазвичай це білі та чорні нитки. Їх часто використовують для пошиття виробів із темних матеріалів. Білий колір добре поєднується з різними відтінками, адже в шві майже не помітний.

Розчинні нитки часто використовуються під час намітки тканини, після чого робиться машинний шов. Після обробки готового виробу парою такі нитки буквально розчиняються.

Існують спеціальні нитки, призначені для оздоблення. Щоб така строчка була не тільки якісною, а й виразною, використовують саме цей вид ниток, розроблений виключно для декоративних швів.

Нитки для пошива белья

Какие виды нитей нельзя использовать?

Підбираючи нитки для пошиття нижньої білизни, потрібно враховувати їхній вид і конкретне призначення. Наприклад, для деяких виробів на першому місці стоїть міцність і щільність крутки, а для інших – м'якість і еластичність. Іноді найважливішим фактором є декоративність та естетичність усіх використаних матеріалів.

Є кілька важливих показників, які обов'язково повинні враховуватися:

  1. Однорідність, рівність і гладкість скручування. Від цього показника залежить те, наскільки добре ковзатиме нитка по внутрішньому боці вушка голки. Також цей фактор впливає на те, наскільки гарною і рівною буде строчка в результаті.

  2. Хороша міцність, щоб нитка не порвалася під час роботи або носіння готового виробу. В тому числі враховується і стійкість до різних механічних впливів.

  3. Звертається увага і на показник термостійкості. Від цього фактора залежить збереження структури і форми нитки в готовій строчці під час термічного впливу на виріб. Наприклад, під час відпарювання або прасування.

  4. Антиусадкові властивості – це один з найважливіших факторів. Цей показник не дозволяє ниткам під час прання зжиматися, інакше відбудеться деформація готового виробу.

Знаючи ці прості особливості вибору ниток для пошиття нижньої білизни, можна підібрати дійсно ідеальні матеріали. Тепер значно легше буде зробити вибір з настільки великого асортименту, представленого різними виробниками.

Перед тим як приступати безпосередньо до пошиття нижньої білизни, варто перевірити якість нитки. Для цього виконується порівняння візуальних характеристик. Якщо вона хорошої якості, зверху вона має бути ідеально гладкою. Ще один показник – однакова товщина. Під час натягування вона не рветься, а тільки плавно і м'яко розтягується.

Якщо нитка низької якості, знизу є тонкі ділянки і невеликі ущільнення. Під час її руху у вушку голки ці фрагменти заважатимуть її плавному руху. У результаті вона пересувається ривками, може обриватися або збиратися у вушку голки комом.

Для візуальної перевірки якості нитки її потрібно прикласти до тканини іншого відтінку. Саме на контрастному фоні легко помітити всі дефекти, звичайно, якщо вони дійсно є. Для перевірки якості можна додатково взяти лупу. Варто враховувати, що від того, наскільки правильно будуть підібрані всі матеріали, повністю залежить якість готового виробу.

Перейти в каталог